Free delivery from 150,00 zł

FAQ pieluchowania wielorazowego

2020-06-05
FAQ pieluchowania wielorazowego

1. Czym się różni pieluchowanie jednorazowe od wielorazowego?

Pieluchowanie wielorazowe jest tańsze, lepsze dla Ziemi i zdrowsze dla pupy dziecka niż stosowanie pieluch jednorazowych. Pieluszki wielorazowe pierzemy, nie wyrzucamy. Jak dziecko wyrośnie, a pieluszki są w dobrym stanie, można je odsprzedać, bądź zastosować u kolejnego dziecka. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, bez których pieluszki jednorazowe nie istnieją.

2. Czy pieluchę wielorazową trzeba za każdym razem prać?

Wkłady i formowanki pierze się po każdym przewinięciu. Kieszonkę i AIO również. Jedynie otulaczy można użyć kilka razy, zanim wrzucimy je do pralki.

3. Jak prać pieluchy wielorazowe?

Pieluchy i wkłady pierzemy w 40 stopniach z dodatkiem proszku do prania o zawartości <5% mydła (np. Bio-D) oraz odkażacza, który usuwa złogi moczu (np. Bio-D Nappy Fresh). Otulaczewkładki wełniane wymagają natomiast innej, szczególnej pielęgnacji, zgodnie z zaleceniami producenta.

4. Jak przetrzymywać brudne pieluchy?

Należy je przechowywać w szczelnym wiaderku, bez wody. Można dodać parę kropli eterycznego olejku lawendowego lub z drzewka herbacianego, które mają właściwości antybakteryjne. Brudne pieluchy przechowujemy do 2 dni.

5. Czy brudne pieluchy śmierdzą?

Zużyte pieluchy lawendą nie pachną (chyba, że do wiaderka wlejesz kilka kropli olejku lawendowego), ale nie jest to tak nieprzyjemny zapach, jak w jednorazówkach.

6. Jak różni się chłonność wkładów w zależności od materiału?

Materiały naturalne są chłonniejsze od sztucznych. Najbardziej chłonne z nich to lenkonopie i bambus. Wkłady z mikrofibry albo cienka tetra o niskiej gramaturze mają zdecydowanie mniejszą chłonność.

7. Czy dziecko nie będzie miało odparzeń?

Przy częstej zmianie pieluchy i przy odpowiedniej pielęgnacji pieluszek nie.

8. Czy czymś należy smarować pupę przy pieluchowaniu wielo?

Nie, nie jest to wskazane, bo kremy i maści zatłuszczają pieluchy, a to zmniejsza ich chłonność. Jeśli chcesz, możesz posypać pupkę mąką ziemniaczaną (działa jak zasypka).

9. Ile pieluch na dzień?

Tyle, ile zmian pieluchy. W przypadku noworodka, który siusia mało, a często, najczęściej zmienia się je co 2h, więc ok. 10-12 zmian na dobę. Większe dzieci siusiają rzadziej, ale więcej, więc wtedy automatycznie liczba przewijań się zmniejsza. Potrzeba jednak chłonniejszych wkładów.

10. Ile wkładów mam kupić na start?

Przy praniu codziennie 10-12. Przy praniu co dwa dni, należy pomnożyć tę ilość przez 2. I dobrze mieć żelazny zapas na wypadek niespodziewanej dwójki, lub dłuższego schnięcia prania. Tetra i wkłady z mikrofibry schną szybciej niż wielowarstwowe, grube np. bambusowe.

11. Jakiej wielkości pielucha tetrowa na początek?

Dla noworodka wystarczy rozmiar 50x50, przy nieco większym dziecku idealna będzie 60x60.

12. Czy gramatura pieluchy tetrowej ma znaczenie?

Ma. Im większa gramatura, tym grubsza (bardziej 'mięsista') i zarazem bardziej chłonna pielucha.

13. Czym się różni SIO od AIO?

SIO (snap-in-one) to otulacze z napami, do których stosujemy wkłady z napami, dzięki czemu są one lepiej trzymane. AIO (all-in-one) to gotowe kieszonki z doszytymi już wkładami, które zawsze pierzemy i suszymy w całości, wyciągając tylko wkład na zewnątrz.

14. Pieluchy plug and play – czyli wielopieluchowanie bez kombinowania – AIO

AIO to pieluszki all-in-one, gotowe, z doszytymi wkładami, a więc po praniu nie musimy dobierać do nich wkładów, tylko wkładamy doszyty już wkład w kieszonkę i gotowe. Super rozwiązanie dla babć, niań i tatusiów.

15. Co oznaczają te dziwne skróty: AIO, SIO, NB, OS, OS+?

AIO – all-in-one (gotowe kieszonki z doszytymi już wkładami, które zawsze pierzemy i suszymy w całości, wyciągając tylko wkład na zewnątrz)

SIO – snap-in-one (otulacze z napami, do których stosujemy wkłady z napami, dzięki czemu wkłady są lepiej trzymane)

NB – newborn (chodzi o rozmiar - noworodkowy)

MOS - inaczej miniOS - mini OneSize, rozmiar pomiędzy NB a OS

OS – one size (chodzi o rozmiar – na cały okres pieluchowania)

OS+ - one size plus (chodzi o rozmiar – dla starszych dzieci)

16. Co to jest samolot?

To jeden ze sposobów składania tetry. W sprzedaży są również gotowe - złożone i przeszyte - pieluszki tetrowe pod tą nazwą. Jeśli jednak składamy je sami, pomocne przy tym będą zapinki Snappi. Na uformowaną pieluszkę należy jeszcze zastosować otulacz lub gatki.

17. Co to jest prefold?

Jest to wkład (najczęściej tetrowy lub z naturalnych materiałów) już przeszyty, podzielony na 3 części, z czego środkowa jest najbardziej chłonna. Składamy go dwoma ruchami. Łatwiejszy w użyciu niż tetra.

18. Formowanka – a to co?

Formowanka to pieluszka uformowana z materiału chłonnego, np. bambusowa lub bawełniana.

Wymaga stosowania dodatkowo otulacza, gdyż jest niczym wkład – używana samodzielnie, przeciekłaby. W naszym sklepie znajdziesz formowanki z kieszonką, do których trzeba jeszcze dokupić wkład, albo formowanki z już wszytymi wkładami. Formowanki świetnie sprawdzają się na noc bądź wtedy, gdy potrzebujemy wyjątkowo chłonnej pieluszki.

19. Czy gatki to jakiś slang czy produkt w Ekomaluchu?

Gatki to rodzaj otulacza stosowanego z tetrą spięta snappi lub formowankami, który ma kształt majtek. Jest wsuwany jak majtki, bez zapięć typu napy czy rzepy. Fajny dla ruchliwych dzieci. Dobrze trzyma wkład i uszczelnia.

20. Jak ułatwić sobie czyszczenie pieluchy wielo z kupy?

W przypadku mlecznych kupek niewiele może nam pomóc – jedynie wkłady z burtami, formowanki lub tetra spięta Snappi, które zapobiegną przeciekom i zabrudzeniom otulacza/ubranka/łóżka. Jeśli jednak dziecko robi już stałe kupy, pomocne będą tzw. papierki/bibułki do pieluszek. Sprzedajemy je w rolkach. Wystarczy urwać 1 papierek i położyć go na wkładzie, od pupy dziecka, dzięki czemu wkład się nie zabrudzi, a papierek można wyrzucić z zawartością do śmieci/toalety (czy do toalety – to zależy od producenta).

21. Dezynfekcja – dorzuć Nappy Fresh i po robocie!

Dzięki odkażaczom do pieluszek, tzw. dodatkom do prania, możemy prać pieluszki już w 40 stopniach. Są to specjalne środki antybakteryjne i sanityzujące. W naszej ofercie znajdziesz np. Bio-D Nappy Fresh, odkażacz marki Baby Anthyllis oraz MioFresh. Stosujemy łyżkę odkażacza do zwykłego proszku nadającego się do prania pieluch (czyli zawierającego poniżej 5% mydła).

22. Czy OS można stosować od razu od urodzenia?

Niektórzy twierdzą, że da się dopasować pieluszki w rozmiarze one size nawet na noworodka, z doświadczenia jednak wiemy, że u tak małych dzieci trudno schować nadmiar materiału i dobrze uszczelnić wkład. Dla noworodka – do ok 3-mca życia polecamy więc pieluszki noworodkowe lub Mini OS.

23. Czy otulacz trzeba prać za każdym razem?

Jeśli otulacz jest lekko wilgotny (np. ma wilgotne polarowe zakładki lub lamówki), wystarczy go chwilę przesuszyć. Jeśli jest czysty, wymieniamy tylko wkład i używamy otulacz ponownie. Jest zabrudzi się mocniej, lub służył nam już kilka razy, należy go wyprać.

24. A ta kieszonka – to co to właściwie jest?

Kieszonka składa się z nieprzemakalnego i oddychającego materiału PUL oraz materiału od pupy, który tworzy kieszeń na wkład. Materiał od pupy występuje w wersji polarowej, coolmaxbambusowej lub bawełnianej. Do środka kieszonki wkładamy wkład, a gdy dziecko zabrudzi pieluszkę, cała idzie do prania.

25. Booster! Extra long booster! Mini booster – a to co???

Booster to wkład zwiększający chłonność, dodatkowy, stosowany razem z innym wkładem. Może być dłuższy lub zupełnie krótki, jeśli zależy nam na zwiększeniu chłonności w jednej części pieluszki.

26. Jak składać długie wkłady?

Długie wkłady składamy najczęściej wzdłuż na 2-3 razy, w zależności od długości wkładu, wielkości dziecka, jego potrzeb dotyczących chłonności oraz płci malucha. Dzięki długiemu wkładowi można w przypadku chłopców złożyć wkład tak, by zwiększyć chłonność z przodu, gdzie najczęściej sikają chłopcy. Wkłady dla dziewczynek składamy tak, by najwięcej warstw było na środku.

27. Sucha pupa – czy ktoś mnie próbuje obrazić?

Sucha pupa to cienka wkładka z polaru, coolmaxa lub materiału thermo, które kładziemy na wkład chłonny, od pupy dziecka, dzięki czemu dają one maluchowi uczucie suchości.

28. Rodzaje zapięć – napy, rzepy, zapinki snappi

Pieluszki wielorazowe mogą być zapinane/regulowane na napy lub na rzepy. Każdy rodzic wybiera to, co dla niego bardziej wygodne. Pomocne przy formowaniu tzw. samolotów z pieluch tetrowych będą zapinki Snappi. Na samolot stosujemy otulacz lub gatki. 

29. Wszędzie widzę napis 'bambusowy'. Czy to coś lepszego?

Bardzo popularne są wkłady z dzianiny bambusowej lub te z jej dodatkiem, a to dlatego, że bambus dobrze chłonie oraz ma właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne.

30. Wkład konopny – czy to na pewno jest legalne?

Tkanina konopna jest prawdopodobnie najbardziej chłonną i ekologiczną spośród tkanin. Konopie są uprawiane bez pestycydów i nawozów, są bardzo odporne na choroby i mało wymagające. Dlatego produkowane z nich wkłady do pieluszek wielorazowych są bardzo polecane :)

31. Wkłady w burtami – ale to nie jest związane z żeglarstwem?

Są to wkłady z wszytymi po bokach burtami – kawałkami elastycznego materiału, który jest wygodny dla dziecka, a w razie mlecznej kupki uszczelnia pieluszkę przy nóżkach i zapobiega przeciekom. Idealne dla noworodków i uwielbiane przez mamy!

32. Thermo i Travel – czy to jakieś wyposażenie podróżne?

Thermo to sztuczny materiał stosowany w kieszonkach i wkładach od pupy dziecka – daje uczucie suchości i chłodzi. Inaczej nazywany coolmax. Travel to linia wkładów SIO od MommyMouse, które po pierwsze mają napy, dzięki którym nie przesuwają się w otulaczu, a po drugie mają burty zapobiegające wyciekom.

33. Coolmax – jest cool?

Coolmax to sztuczny materiał stosowany w kieszonkach i wkładach od pupy dziecka – daje uczucie suchości i chłodzi. Inaczej nazywany thermo.

34. Mikrofibra – czy to normalny wkład?

To wkład ze sztucznego materiału. I jedyny, którego nie można dać bezpośrednio od pupy. Musi być owinięty wkładką sucha pupa, lub włożony w kieszonkę. To tanie wkłady, ale nieco mniej chłonne.

35. Birdseye – dlaczego ptak na mnie patrzy?

Birdseye to rodzaj splotu tkaniny stosowanego w niebielonych pieluchach tradycyjnych o dużej gramaturze, dzięki czemu są bardziej chłonne niż tradycyjna tetra.

36. Mata do przewijania – czy przyda się do ćwiczeń fitness?

Mata do przewijania jest zbyt mała, by nadawała się do ćwiczeń fitness, natomiast posłuży długo. Przy noworodku/niemowlaku przyda się do przewijania, jako podkład na publiczny przewijak, na trawę czy kanapę. Chroni przed zabrudzeniem miejsca przewijania oraz jest barierą między dzieckiem a nieznaną powierzchnią. Potem przyda się jako mały kocyk czy mata do siedzenia, np. na skałach, zimnej trawie, murku, wilgotnym piasku.

37. Worki na pieluchy – czy przepuszczają zapach?

Wielorazowe worki na pieluchy szyte są z PUL'u – materiału, który oddycha, ale nie przepuszcza wilgoci. Dzięki szczelnemu suwakowi zapobiega też wydostawaniu się na zewnątrz brzydkiego zapachu. Worki także, jak mata, długo posłużą. Przydają się na czyste bądź brudne pieluchy, jako worek na brudne/wilgotne ubranka a także jako worek na rzeczy na basen, klapki, buciki czy zabawki.

38. Czy można stosować tetrę zamiast wkładów?

Tetra najbardziej zdaje egzamin u noworodków, gdyż jest tania.Malutkie dzieci siusiają często, a mało, więc potrzebują więcej wkładów bądź tetry. Tetra ma tę zaletę, że szybko schnie. Wada to konieczność jej każdorazowego składania, zanim włożymy ją do otulacza. Przy starszych dzieciach chłonność tetry może być niewystarczająca (chyba, że zastosujemy podobną do tetry, ale grubszą pieluchę o splocie birdseye).

 39. Czy wielopieluchowanie się opłaca?

Tak, jest o wiele bardziej ekonomiczne niż stosowanie pieluch jednorazowych. Przez 2 lata pieluchowania wydajemy na pieluchy jednorazowe kilka tysięcy złotych. Na pieluchy wielorazowe oraz ich pielęgnację o wiele mniej. Chyba, że ktoś jest kolekcjonerem wyjątkowych wzorów pieluszek, wówczas koszty wzrastają :) Natomiast zadbane pieluszki można potem odsprzedać bądź wykorzystać przy kolejnym dziecku.

 40. Czy wielopieluchowanie jest ekologiczne?

Jak najbardziej! Po pierwsze, wielopieluchowanie pomaga zmniejszyć ilość generowanych śmieci. Po drugie, w Polsce jest wiele firm szyjących pieluszki, a kupując produkty polskie redukujemy ślad węglowy czyli przyczyniamy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, w pieluchach wielorazowych nie stosuje się szkodliwych dla zdrowia i planety substancji chemicznych.

 

 

 

Show more entries from June 2020
This page uses cookie files to provide its services in accordance to Cookies Usage Policy. You can determine conditions of storing or access to cookie files in your web browser.
Close
pixel