Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak ograniczyć swój ślad węglowy?

2021-11-03
Jak ograniczyć swój ślad węglowy?

Jak ograniczyć swój ślad węglowy?

Świadomość współcześnie żyjących ludzi na temat kwestii środowiskowych cały czas rośnie. Co raz więcej osób chce świadomie podejmować poszczególne działania, które są bezpieczne dla przyszłości naszej planety. Jedną z kwestii jaką należy wziąć pod uwagę podczas zmiany stylu życia jest tak zwany ślad węglowy.

Co to ślad węglowy?

Na ślad węglowy składają się wszelkie emitowane do atmosfery gazy cieplarniane, które powstają na skutek produkcji, konsumpcji i użytkowania towarów. Pojęcie śladu węglowego jest ustaloną jednostką, która określa ilościowo wpływ pojedynczej jednostki, działalności czy kraju na środowisko- zmianę klimatu. Każdy jest w stanie samodzielnie oszacować swój własny ślad węglowy i może podjąć realne w skutkach działania, które mogą zmniejszyć ślad węglowy.

Jakie znaczenie ma ślad węglowy?

Stale rosnąca liczba ludności naszej planety zużywa co raz to więcej zasobów naszej planety. Emisja gazów cieplarnianych, wyczerpywanie zasobów naszej planety powodują globalne ocieplenie. Przyspieszona zmiana klimatu może być katastrofalna w skutkach. Jednakże każdy z nas może już teraz podjąć działania czy zmienić pewne nawyki, które są przyjazne naturalnemu środowiskowi. Gdyby ktoś chciał znać odpowiedź na pytanie co zostawia największy ślad węglowy to jest ona bardzo prosta- my wszyscy i to co robimy. Wszyscy korzystamy z dóbr naszej planety i ją eksploatujemy, nawet jeśli wydaje się nam, że nie mamy najmniejszego wpływu.

Co ma wpływ na ślad węglowy?

Oczywiście my i nasze decyzje. To czy do pracy pojadę dzisiaj samochodem czy rowerem. Czy w sklepie wybieram warzywa i owoce sezonowe, które uprawiane są na terenie naszego kraju. To czy dzisiaj zamówię przez internet kolejną sukienkę, która będzie wisieć w szafie. Czy chodzi o to, aby przestać się zupełnie poruszać a najlepiej przeprowadzić się do lasu i tam spać w jaskini i żywić się korzonkami? Jest to rozwiązanie bardzo ekstremalne i jeśli ktoś świadomie by chciał to czemu nie. Nie odwracajmy się jednak plecami od cywilizacji i wszystkiego co współczesne, spróbujmy racjonalnie odnaleźć się w tej rzeczywistości. Próbujmy ją zmieniać i pracujmy nad nowymi nawykami i normami, które pozytywnie będą wpływać na przyszłość naszej planety. Nie warto popadać w paranoję, ale na pewno warto małymi kroczkami budować stabilne nawyki. Jakby się nad tym zastanowić to “pilnowanie” swojego śladu węglowego może pozytywnie wpłynąć na nas samych. Działanie na rzecz dobra naszej planety to działanie na rzecz nas samych- ludzi.

Ślad węglowy jak zmniejszyć

Zmiany mogą dotyczyć praktycznie każdego naszego aspektu życia.

Żywność:

 • Kupowanie i spożywanie produktów lokalnych jak i sezonowych.
 • Wyroby mięsne, jaja, ryby staraj się wybierać z hodowli zrównoważonych i ekologicznych.
 • Korzystaj z toreb wielokrotnego użytku, rzeczywiście wielokrotnie, spróbuj skorzystać z wielorazowych opakowań na warzywa, owoce i produkty sypkie.
 • Kupuj żywność racjonalnie, staraj się jej jak najmniej marnować, nie kupuj za dużo “na później” jeśli nie masz pewności, że to zjesz.

Odzież:

 • Dbaj o ubrania, które już masz, aby służyły Ci jak najdłużej, przeróbki krawieckie mogą wydłużyć “żywotność” niektórych elementów garderoby.
 • Nie wyrzucaj ubrań, które są w dobrym stanie na śmietnik! Zobacz, czy jest możliwość oddania tych ubrań dla potrzebujących. A może oddasz to znajomemu wymienisz się na inny ciuch? Pamiętaj, nawet najbardziej zużyty i zniszczony t-shirt jeszcze długo może posłużyć jako domowa szmatka do zadań specjalnych. A może z pozostałych skrawków da się coś uszyć?
 • Jeśli masz taką możliwość finansową to podczas zakupu nowych ubrań, rozważ opcje zakupienia ubrań wyprodukowanych w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Wybieraj ubrania wyprodukowane na przykład z materiałów pochodzących z recyklingu czy przemysłu ekologicznego. Na pewno warto sprawdzić czy gdzieś ktoś w Twojej okolicy nie produkuje zrównoważonej, ekologicznej odzieży- warto wspomóc takie lokalne przedsiębiorstwa.

Transport:

 • Spróbuj w miarę możliwości zastępować samochód rowerem lub wybierz transport publiczny. A może uda się “dobrać” osoby do samochodu, żeby nie jechał sam kierowca.
 • Rozważ pojechanie na wakacje pociągiem.
 • Rozważnie, odpowiedzialnie i zrównoważenie korzystaj z samochodu. Zastanów się, kiedy, jak często i jak długo jeździsz samochodem.

Energia i odpady:

 • Wystarczy, że obniżysz temperaturę ogrzewania o jeden stopień.
 • Oszczędnie i roztropnie korzystaj z bieżącej wody. Nie używasz to zakręć, bierz krótkie prysznice- pamiętaj posiadanie bieżącej wody to przywilej, nie marnuj jej!
 • Staraj się wybierać produkty energooszczędne klasy A.
 • Wyłączaj nieużywane urządzenia elektroniczne, nie zostawiaj podpiętych do prądu naładowanych telefonów czy laptopów.
 • Ogranicz produkowane przez gospodarstwo śmieci i pamiętaj o segregacji odpadów.

 

 

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

ZIELKO Pasta Czyszcząca Karambola i Kaki

ZIELKO Pasta Czyszcząca Karambola i Kaki

20,79 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką18,71 zł brutto
pixel