Jak wiązać chustę do noszenia dzieci? Instruktaż dla początkujących

2019-03-06
Jak wiązać chustę do noszenia dzieci? Instruktaż dla początkującychNoszenie malucha w chuście jest nie tylko modnym, ale również wygodnym sposobem na codzienność. Jakby na to nie patrzeć – przemieszczanie się z dzieckiem w takiej formie jest dużo bardziej komfortowe niż zabranie ze sobą wszędzie masywnej gondoli. Zanim jednak zaczniesz korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest taka chusta, musisz dokładnie zapoznać się z instrukcją jej wiązania. Gotowa? W takim razie zaczynamy!

Wiązanie chusty – kieszonka

1.    Znajdujemy środek chusty i układamy go sobie na wysokości klatki piersiowej.
2.    Krzyżujemy poły. Lewą ręką sięgamy po prawą górną krawędź, układając ją na lewym ramieniu. W stosunku do drugiej poły robimy dokładnie to samo.
3.    Górna krawędź chusty układa nam się przy szyi i na klatce piersiowej.
4.    Chustę, która otula nasz brzuch, układamy na wzór harmonijki - dokładnie na tej wysokości, na której chcemy, aby znajdowała się pupa dziecka. Zazwyczaj są to okolice pępka.
5.    Bierzemy malucha na ręce. Od wewnątrz odchylamy dłonią chustę i układamy ją pod pupą dziecka (tak, by sięgała od kolanka do kolanka).
6.    Dokładnie poprawiamy pozycję malucha. Układamy jego ciało symetrycznie, chowamy rączki. Ważne jest, aby zgięcie nóżek w kolankach wynosiło 90 stopni, a rozchylenie 90-110 stopni.
7.    Szukamy górnej krawędzi i jak z rolki naciągamy chustę do płatka ucha dziecka. Krawędzie powinny wylądować pod pachami rodzica.
8.    Nadmiar materiału umieszczamy między sobą a dzieckiem, podwijając tym samym miednicę.
9.    Mocno dociągamy górną krawędź chusty (z obu stron). Pociągamy krawędzie na zmianę, cały czas trzymając napięcie i okalając malucha napiętymi krawędziami, aż po samą pupę.
10.  Jedną ręką trzymamy krawędzie, a drugą dociągamy jedną połę pasek po pasku.
11.  Sprawdzamy ułożenie nóżki, w razie potrzeby poprawiamy.
12.  Obie poły dociągamy do końca. Powinny one gładko i w równym napięciu otulać dziecko.
13.  Trzymając napięcie, krzyżujemy poły pod pupą i przeprowadzamy je pod nóżkami do tyłu. Wiążemy podwójny węzeł płaski.

Wiązanie chusty w podwójny X 

1.    W pierwszej kolejności musisz ułożyć chustę na plecach poniżej pasa. Chwyć ją obiema rękami, a następnie sprawdź, czy oba końce są równe. Jeżeli nie, spróbuj je wyrównać. Oba końce mają być z przodu.
2.    Skrzyżuj poły na swojej klatce piersiowej, tworząc symbol X i przełóż je do tyłu na plecy. Zwróć uwagę na to, że materiał ma się krzyżować na Twoich piersiach.
3.    Przełóż poły chusty na skos, tworząc kolejny X, a potem poprowadź oba końce chusty do przodu i zawiąż je na pojedynczy węzeł. Póki co nie musisz go bardzo mocno ściągać.
4.    Rozluźnij lekko skrzyżowane pasy materiału, tak abyś mogła swobodnie wsunąć w nie malucha. Sprawdź koniecznie, czy są one równe i symetrycznie ułożone.
5.    Umieść dziecko na barku i wsuń je powoli pomiędzy poły chusty.
6.    Wewnętrzną połę chusty rozciągnij w taki sposób, by tkanina sięgała od kolanka do kolanka dziecka. Czynność tę powtórz z drugą połą chusty. Pamiętaj, że chusta powinna się krzyżować w okolicy szyi dziecka.
7.    Pochyl się delikatnie do przodu, a następnie włóż ręce pod chustę. W tym momencie możesz poprawić pozycję dziecka.
8.    Rozwiąż węzeł, a następnie dociągnij pasmo po paśmie.
9.    Zawiąż podwójny węzeł i… gotowe!

Chusta jako bezpieczna forma noszenia dziecka

Wielu niedoświadczonych w tym temacie rodziców martwi się o wiele rzeczy, a mianowicie: czy maluch nie wypadnie, czy aby na pewno jest mu wygodnie, czy takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne… Tymczasem dobrze zawiązania chusta zapewnia dziecku maksimum bezpieczeństwa. Maluszek otulony jest więcej niż jedną warstwą materiału, który równo rozkłada się na jego ciele, a ponadto skrzyżowana pod pośladkami i udami tkanina sprawia, że nóżki przyjmują bezpieczną pozycję. Przekonana? W takim razie do dzieła! Pamiętaj, że trening czyni mistrza! Powodzenia w chustonoszeniu!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby np. lepiej dopasować zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Więcej przeczytasz w naszych Zasadach przetwarzania danych W Zasadach przetwarzania danych zapoznasz się również z informacją dotyczącą administratora danych osobowych zbieranych przy korzystaniu z niniejszego portalu, zasadach ich przetwarzania oraz przysługujących w związku z tym prawach osoby, której dane dotyczą.
Zamknij
pixel