Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie zabawki wybrać dla dzieci z autyzmem?

2022-10-24
Jakie zabawki wybrać dla dzieci z autyzmem?

Zabawki dla dzieci cierpiących na zespół Aspergera nie różnią się znacząco od tych, które stosowane są przez normalne maluchy. Jednakże zabawki dzieci autystycznych służą do innych celów. Jest to związane z tym, że takie pociechy bawią się w zupełnie inny sposób. Dowiedz się więcej na ten temat.

 

Jak zachowuje się dziecko cierpiące na spektrum autyzmu?

Jednym z symptomów autyzmu może być trudność w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego z ludźmi. Dziecko cierpiące na spektrum autyzmu bardzo często wydaje się również nieobecne. Jednakże autyzm najczęściej diagnozuje się u dzieci, które ukończyły 3 rok życia. W tym wieku widać, że pociecha ma problemy z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Kolejnym ważnym symptomem jest problem z nadwrażliwością. Niektóre maluchy bardzo dziwnie zachowują się, gdy słyszą hałas lub różne dźwięki.

 

Jakie zabawki dla autysty wybrać, aby zapewnić maluchowi najlepszy rozwój?

 

Nie ma jednej najlepszej zabawki dla autystycznych dzieci. Maluchy z zespołem Aspergera są różne tak samo, jak każdy inny człowiek. Dlatego obserwujmy nasze dzieci i wybierajmy zabawki, które najlepiej spełnią ich potrzeby. Pociecha, która uwielbia się przytulać, osiągnie spełnienie, gdy otrzyma zabawkę misia lub lalkę. Z kolei maluchy kochające ruch powinny otrzymać na przykład piłkę lub rower. Dzieci autystyczne potrzebują stymulacji kilku elementów równocześnie, a więc koordynacji wzrokowo-ruchowej, równowagi, motoryki małej i dużej. Zatem w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się na przykład huśtawka.

 

Zabawki sensoryczne dla dzieci z zespołem Aspergera, na które warto zwrócić uwagę

 

Niektóre dzieci cierpiące na zespół Aspergera mają zaburzenia sensoryczne. W tym przypadku potrzebna jest właściwa stymulacja ze względu na zbyt dużą lub małą reakcję na bodźce. Warto wymienić kilka zabawek, które można zaliczyć do tej właśnie kategorii:

Jakie zabawki dla autystyków, które pomagają przy treningu umiejętności społecznych?

Inną grupę stanowią zabawki wspomagające rozwój umiejętności społecznych dla autystyków, ponieważ dzieci autystyczne mają z tym duży kłopot. Mogą to być wszelkie gry karciane, planszowe, domki dla lalek, zestawy narzędzi i wiele, wiele więcej.

 

Jakie zabawki pozytywnie wpływają na rozwój ruchowy u dzieci autystycznych?

Dzieci autystyczne potrzebują też zabawek, które dobrze wpływają na rozwój ruchowy. W tym przypadku ogromne znaczenie ma stymulowanie układu przedsionkowego. Gdy dziecko ma z tym problem, wykazuje duże kłopoty z równowagą, a także koordynacją. Dlatego maluch ze spektrum autyzmu może otrzymać w prezencie na przykład huśtawkę, która pomoże się wyciszyć i uspokoić. Z kolei trampoliny pozwolą wytrenować równowagę. Inny przykład zabawek zaliczanych do tej kategorii to: równoważnie, wirujące stożki, piłki, rowerkihulajnogi i jeździki.

 

Zabawki dla dzieci z autyzmem, które wspierają rozwój mowy

Warto wspomnieć jeszcze o zabawkach dla dzieci autystycznych, które wspierają rozwój mowy. Jest to ważne, ponieważ w przypadku pociech z zespołem Aspergera rozwój mowy jest często opóźniony. Świetnie w tym zadaniu sprawdzą się książki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi lub obrazkami. Warto zainwestować także w puzzle, układanki, obrazki i figurki zwierząt, kredki, bańki mydlanemarionetki czy też gry logopedyczne.

 

Czym charakteryzują się zabawki przeznaczone dla autystycznych dzieci?

Zabawki dla dzieci autystycznych to nie tylko rozrywka, ale także przedmioty, które mają moc terapeutyczną. Dzięki temu wspierają rozwój malucha. Dlatego przed ich zakupem trzeba dobrze przemyśleć inwestycję, aby zapewnić dziecku to, czego potrzebuje. Co więcej, pamiętajmy też o tym, aby zabawki były maksymalnie bezpieczne, starannie wykonane. Dlatego muszą wyróżniać się wysoką jakością. W przypadku dzieci z zespołem Aspergera należy unikać zabawek, które wydają różne dźwięki, świecą, ponieważ to może drażnić pociechę.

 

Zabawki przeznaczone dla dzieci z zespołem Aspergera mogą przynieść bardzo pozytywne efekty i przyczynić się do lepszego rozwoju takich dzieci. Co więcej, można je też śmiało wykorzystać w przypadku normalnych pociech. Z pewnością dostarczą one maluchom wiele radości i rozrywki, a z drugiej strony pomogą rozwinąć cenne zdolności. Świetną praktyką będzie z pewnością zakupienie zabawek z każdej grupy, ponieważ dzięki temu damy dziecku szansę na wszechstronny rozwój. W efekcie pociecha osiągnie dużo lepsze rezultaty i będzie miała lepszy kontakt z otaczającą rzeczywistością.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel