Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mata edukacyjna - dlaczego warto kupić ją dziecku?

2017-09-27
Mata edukacyjna - dlaczego warto kupić ją dziecku?

W pierwszym roku życia dziecko rozwija się w błyskawicznym tempie. To wręcz niewiarygodne, że w ciągu zaledwie 12 miesięcy z leżącego noworodka, który dopiero uczy się nawiązywać kontakt z innymi, zmienia się ono w ciekawskiego, samodzielnie poruszającego się smyka. Ten czas jest więc bardzo intensywny, a jedną z lepszych form wspierania rozwoju maluszka jest korzystanie z maty edukacyjnej. Zobaczmy dlaczego warto ją mieć.

PRYWATNA PRZESTRZEŃ DO ZABAWY

W wielu domach niemowlak nie ma swojego pokoju, a nawet jeśli takowy posiada, to raczej się nie zdarza, by spędzał tam cały swój dzień. Zwykle towarzyszy rodzicom podczas ich domowych zajęć, w salonie, kuchni czy nawet łazience. Dobrze by zatem było, żeby w tych pomieszczeniach miał on swoje bezpieczne miejsce do zabawy, które jest czyste i przystosowane do jego potrzeb. Taką rolę pełni właśnie mata edukacyjna.

Ogromna większość mat edukacyjnych jest niewielkich rozmiarów, łatwo się składa i jest przystosowana do prania. Dzięki temu ten czysty kawałek podłogi może zmieniać miejsce i stawać się przestrzenią niemowlęcą wszędzie tam, gdzie akurat tego potrzebujemy. Pozwala to chronić dziecko przed kurzem i brudem na podłodze, która przecież rzadko kiedy jest sterylnie czyta. Poza tym mata daje mu poczucie bezpieczeństwa, bo ma wokół siebie coś, co zna i lubi.

STYMULOWANIE ĆWICZEŃ

Maty edukacyjne w zamierzeniach mają wspierać rozwój dziecka na różnych obszarach. Jednym z nich jest troska o zdrowy kręgosłup malucha. Dziecko leżąc na brzuchu stara się eksplorować coraz to inne fragmenty maty, które kuszą go obrazkami, tasiemkami czy gryzakami. Dzięki temu trzyma główkę wysoko, wzmacniając mięśnie kręgosłupa.

Chęć eksploracji kolejnych fragmentów maty zachęca malucha również do rozwoju innych umiejętności ruchowych. To właśnie na macie często dochodzi do pierwszych obrotów, zarówno z brzucha na plecy, jak i odwrotnie, bo dziecko zainteresowane czymś usilnie dąży do tego, żeby do tego dostać. W efekcie, czasem niespodziewanie dla siebie, ląduje w zupełnie innym miejscu niż zamierzało, bo właśnie nagle odwróciło się na plecy. Finalnie szybko zaczyna rozumieć, jak to działa i uczy się wykorzystywać nową umiejętność do swoich zamierzeń.

W późniejszym etapie rozwoju, mata edukacyjna stymuluje malucha do ruszenia z miejsca. Atrakcyjna tasiemka czy zabawka na drugim końcu maty, nawet najbardziej leniwego malucha zachęci do pełzania, a później również raczkowania.

ZNAJDOWANIE ZALEŻNOŚCI

Podczas leżenia na macie edukacyjnej dziecko uczy się również dostrzegać pewne prawidłowości. Szybko zauważy, że machając rączką i dotykając wiszących na macie zabawek, wprawia je w ruch i chętnie będzie stale eksperymentować z tą umiejętnością. Do eksperymentów chętnie włączy również nóżki i z ich pomocą również będzie sprawdzać, co się stanie, jeśli kopnie w zabawkę czy w pałąk od maty. Niektóre maty przy tej okazji będą również emitować dźwięki, co dodatkowo będzie stymulować zmysł słuchu.

Maluch nauczy się szybko również tego, że wisząca blisko zabawka jest łatwa do dosięgnięcia, natomiast ta wisząca wyżej pozostaje na razie poza zasięgiem. Będzie to jednak doskonała okazja do tego, żeby skupiać wzrok na zabawkach i dostrzegać, że niektóre rzeczy, choć widoczne, nadal pozostają nieosiągalne rączką. Z czasem dziecko odkryje, że to, co nieosiągalne z pozycji leżącej stanie się dostępne, jeśli tylko przejdziemy do pozycji na kolanach czy usiądziemy na macie.

ĆWICZENIE MOTORYKI MAŁEJ

O ile o sprawnej motoryce małej w przypadku niemowlaka trudno jeszcze mówić, bo w tym względzie z pewnością nie dorównuje sześciolatkowi, to jednak i u niego ćwiczenie motoryki małej ma duże znaczenie. W tym wieku ćwiczeniami stymulującymi rozwój maluszka będą wszelkiego typu przekładania z rączki do rączki, chwytanie tasiemek czy dotykanie różnych faktur. To właśnie dlatego maty i zabawki na nich wiszące szyte są z różnych tkanin, by maluszek przez dotyk uczył się wrażliwości na różne struktury.

CZAS DLA MAMY

Warto również na matę edukacyjną spojrzeć z perspektywy mamy. Dzięki macie edukacyjnej uczymy dziecko samodzielności i umiejętności zajęcia się ciekawymi sprawami choć przez chwilę. Warto to pielęgnować już od pierwszych dni życia dziecka, bo czas poświęcony maluchowi jest ważny, ale istotne jest również to, by dziecko umiało zająć się sobą. Dzięki temu wzrasta jego kreatywność, rozwija się chęć eksplorowania świata i samodzielnego zdobywania nowych umiejętności. Mata edukacyjna jest ku temu pierwszym krokiem.

Nie chcemy jednak powiedzieć, że maluch ma spędzać na macie cały dzień, by mama mogła zająć się swoimi przyjemnościami. Nie, chodzi o to, żeby mama miała w ciągu dnia choć chwilę dla siebie, by mogła choć moment odpocząć. Mata edukacyjna w tym czasie zapełni maluchowi czas, pozytywnie wpłynie na jego rozwój, a mama nie będzie miała wyrzutów sumienia, że w danej chwili nie zajmuje się dzieckiem. Pamiętajmy, że taka równowaga pozwala zachować radość macierzyństwa i dzięki niej mama ma więcej energii by później kreatywnie spędzać czas z maluszkiem.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

pixel