Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyjazd bez rodziców - jak przygotować dziecko?

2023-04-26
Wyjazd bez rodziców - jak przygotować dziecko?

Kiedy wysłać dziecko na pierwsze wakacje bez rodziców? Wielu rodziców zastanawia się nad tym,kiedy jest najlepsza pora, żeby wysłać dziecko na samotne wakacje. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować dziecko do pierwszych samotnych wakacji.

Ile lat na pierwszy wyjazd? - odpowiadamy

Jak wiadomo, przygotowanie dziecka do samotnej podróży to sprawa indywidualna, z tego też powodu należy przede wszystkim poznać możliwości swojego dziecka po to, aby móc jednogłośnie określić, czy aby na pewno jest ono gotowe. Warto nadmienić, że za standard przyjęty jest wiek około 5 lat, ponieważ wtedy dzieci są już na początku socjalizacji z rówieśnikami. Co ważne, dla dzieci z tej grupy wiekowej przygotowywane są również obozy oraz kolonie. Na uwagę zasługuje fakt, że, mimo iż wymaganym wiekiem dziecka jest minimum 7 lat, to bez problemu na wyjazd pojechać mogą również młodsze dzieciaki. Wszystko zależne jest od tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się nasza pociecha.

Oczywiste jest to, że dziecko mające wyjechać samodzielnie na wakacje powinno samodzielnie jeść, ubierać, oraz myć się. To nie wszystko, dziecko, które spędzić wakacje bez rodziców powinno również umieć rozmawiać z dorosłymi. Jak wiadomo, nie jest to prosta sprawa, jednakże dziecko trzeba uczyć zaufania do innych dorosłych. Oczywiście, dziecko za jedynych prawdziwych dorosłych, traktować będzie swoich rodziców, jednakże w świecie będzie miało ono kontakt również z innymi osobami. Dziecko, które rodzice wysłali do przedszkola, będzie miało mniejszy problem z rozmawianiem z dorosłymi.

Jak przygotować dziecko do wyjazdu?

Jeśli dziecko nie przebywało wcześniej w szerszym gronie, to bardzo ważne jest to, aby należycie je przygotować. Jak to zrobić? Jest wiele sposobów, jednakże najlepszym jest pozostawianie dziecka pod opieką innych dorosłych. Najlepszym przykładem takiej osoby jest niania, jednakże nie każdy rodzic w Polsce może sobie pozwolić na taką opiekę. Dziadkowie oraz inni członkowie rodziny również mogą mieć wpływ na poprawę kontaktów. Wakacje dla dzieci organizowane są tak, aby każda grupa była pod opieką dobrych specjalistów, jednakże lepiej zadbać o dobre przygotowanie dziecka. Z założenia nie można również zmuszać pociechy do samotnego wyjazdu. Czemu jest to tak ważne? Pierwszy samotny wyjazd dziecka może wpłynąć na przyszłe nastawienie do tego typu przedsięwzięć. Dziecko, któremu nie spodoba się taki wyjazd, może myśleć, że nie wakacje to niechciany i przykry obowiązek, a nie czas, który należy poświęcić na odpoczynek.

Przygotowanie dziecka do pierwszych wakacji to żmudny proces, który najlepiej zacząć jak najwcześniej. Warto opowiedzieć dziecku o swoich wakacjach i o tym, co lubimy podczas nich robić. Wtedy też niezwykle ważne jest podkreślanie zalet, ponieważ dziecko musi mieć pozytywne nastawienie do wyjazdu. Bardzo rozsądnym ruchem ze strony rodziców jest również to, żeby dziecko mogło brać udział w procesie decyzyjnym dotyczącym np. miejsca, w które jedzie. Jeśli dziecko będzie mogło wybrać pomiędzy górami i morzem, to na pewno w czasie wakacji poczuje się lepiej.

Pierwsze wakacje - co dalej?

Jak wiadomo, samotny wyjazd dziecka jest również stresem dla rodziców. Będzie to pierwsza sytuacja, w której pociecha samotnie zwiedza świat i nie ma bezpośredniego kontaktu z rodziną. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o emocjonalne wsparcie dziecka. Jak to zrobić? Obecnie jest to niezwykle proste, ponieważ dziecko może mieć dostęp do telefonu, dzięki któremu rodzice mogą być w stałym kontakcie z pociechą. Warto pamiętać o tym, aby nie męczyć dziecka telefonami i wiadomościami. Wystarczy, żeby codziennie "zdało raport" wieczorem, po to rodzic mógł poznać emocje, które towarzyszą dziecku. Jak wiadomo, małe dziecko musi poznawać świat, co może być zachwiane przez ciągłe telefony rodziców.Co ważne, dziecko podczas pierwszej kolonii czy obozu pozna swoich pierwszych znajomych. Jest to bardzo ważna interakcja, ponieważ rodzice mogą zdecydować się ponownie na ten sam obóz, jednakże tym razem dziecko będzie w zgranej grupie, poznanej na poprzednim wyjeździe. Co w przypadku wyjazdu zagranicznego? Rodzice muszą być przygotowani na to, że pociecha nie może opuścić kraju bez dokumentów. Dokumenty podróżne dla dziecka to przede wszystkim dowód i paszport. Jeśli chodzi o kraje strefy Schengen, to wystarczy tymczasowy dowód osobisty. Warto zadbać również o wszystkie potrzebne szczepienia, ponieważ dzięki temu dziecko będzie bezpieczniejsze. Wiedząc jak przygotować dziecko do pierwszych samotnych wakacji, zarówno pociecha, jak i rodzice będą czuli się bezpieczniej.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel